Kompresory
Nabízíme pístové kompresory i šroubové kompresory od domácího použití až po profesionální použití v dílně či průmyslu. Pístové kompresory najdou využití v doma v garáži, dílně nebo ve výrobě. Naopak šroubové kompresory jsou určeny do podmínek se zvýšenou spotřebou stlačeného vzduchu. Šroubové kompresory jsou tedy určeny k tomu, aby běželi bez problémů neustále.
Pokud si nevíte rady s výběrem správného kompresoru, navštivte náš Manuál stlačeného vzduchu, který Vám určitě poradí. Případně nás kontaktujte a rádi s Vámi projdeme detailně všechny možnosti a varianty. Čtěte dále. Pokračovat
Co je to kompresor?
Kompresor je zařízení, které vyrábí stlačený vzduch. Využití kompresoru pro výrobu stlačeného vzduchu nalezneme v dnešní době prakticky kdekoliv. Kompresory se používají v pneuservisech pro plnění pneumatik vzduchem, v automobilovém průmyslu při stříkání barev, v potravinářském průmyslu při výrobě a balení potravin, ve zdravotnictví pohání lékařské kompresory například zubní vrtačky a mnoho dalšího.
Kompresor pracuje na principu nasávání okolního vzduchu a jeho stlačování do tlakové nádoby. Tlaková nádoba slouží jako zásobník stlačeného vzduchu pro další použití.
Zvolit pístový nebo šroubový kompresor?
Při volbě kompresoru si můžeme vybrat mezí pístovým kompresorem a šroubovým kompresorem. Pístové kompresory fungují na principu nasávání okolního vzduchu do hlavy válce, jeho stlačování a umísťování do zásobníku (tlakové nádoby). Při stlačování vzduchu u pístového kompresoru ve válci dochází k zahřívání kompresoru a z toho důvodu nejsou pístové kompresory určený pro velkou a častou zátěž. Pří vysoké zátěži, například pískování, může dojít k přehřátí kompresoru a k jeho nevratnému poškození. Při při takovém poškození nezbývá, než vyměnit celý kompresor, což není malá částka.
Šroubové kompresory již dle svého názvu nepracují s písty, ale se šroubovicemi, které při vykonávání rotačního pohybu stlačují vzduch mezí jednotlivými šroubovicemi. Tyto kompresory jsou již z technické podstaty určeny prakticky pro trvalý a částý provoz. Šroubové kompresory jsou také mnohem výkonnější než pístové kompresory, řádově je pohání elektromotory od 3-4 kW až po více než 90 kW.
Dle našich více než 20letých zkušeností si pístové kompresory vybírají zákazníci do garáže, do pneuservisu nebo například do dílny. Naopak šroubové kompresory nejčastěji volí zákaznici mající výrobu, CNC stroje, potravinářský průmysl a tyto náročnější provozy.
Jak vybrat správný kompresor
Při volbě kompresoru musíme znát alespoň přibližnou spotřebu vzduchu. Díky tomu zjistíme, jak často budeme kompresor využívat. U občasného použití budeme využívat hobby kompresory maximálně hodinu až dvě denně. Pro profesionální přerušované používání doporučujeme Profesionální kompresory, které sice nejsou stavěny na nepřetržitou zátěž, ale měly by být zatíženy zhruba na 30-50% času. Pro nepřetržité používání již potřebujete šroubové kompresory, které jsou schopny zajistit nepřetržitou dodávku stlačeného vzduchu.
Více o výběru správného kompresoru píšeme v sekci Jak vybrat správný pístový kompresor.
Jaký tlak kompresoru potřebuji
Vždy je důležité znát, jaký tlak vyžaduje zařízení, do kterého budete dodávat stlačený vzduch. Pro běžné domácí použití stačí kompresory schopné dodávat maximální tlak 8 bar. U řemeslných i profesionálních kompresorů se většinou pracuje s tlakem 10 bar. Tento tlak je možné si na výstupu opatřit regulátorem tlaku a regulovat hodnotu výstupního tlaku. Prodáváme také kompresory do kamionové dopravy na huštění pneumatik kamiónů a tyto firmy vybírají kompresory s vyšším tlakem až 15 bar.
Zvolit olejový nebo bezolejový kompresor?
U pístových olejových kompresorů dochází k mazání pístu kompresoru řízeným rozstřikem oleje a tím pádem při stlačování vzduchu bude vzduch obsahovat zbytky oleje. To může být žádoucí i nežádoucí. Pokud nesmí na výstupu obsahovat stlačený vzduch zbytky oleje, je třeba tento vzduch filtrovat. K tomu slouží základní filtry nebo profesionální filtry NGF či AF.
Šroubové kompresory pracují se separátorem oleje, který odděluje olej ze stlačeného vzduchu. Použití filtrace je stejné jako u pístových kompresorů.
V naší nabídce naleznete také bezolejové pístové i šroubové kompresory. Tyto kompresory již nejsou mazány oleje, ale pracují na bezolejové bázi. Tyto kompresory najdou využití nejčastěji v lékařském prostředí (dentální kompresory), potravinářském průmyslu a dalších.
Jaký kompresor do pneuservisu?
Do pneuservisu doporučujeme Profesionální kompresory.
Českého výrobce ATMOS a Německého výrobce Schneider. Tyto kompresory předčí svojí kvalitou veškerou konkurenci a zajistí i to, že v budoucnu získáte náhradní díly. Často nás kontaktují zákazníci na servis kompresorů značek Scheppach, GÜDE, které se pokazily doslova pár měsíců po záruce (24 měsíců). Sehnat náhradní díly je náročné a oprava takového kompresoru je mnohdy nerentabilní a končí nepoužitelností kompresoru. Proto apelujeme na výběr kvalitního kompresoru z naší nabídky renomovaných výrobců.Odvodnění tlakové nádoby
Díky tomu, že kompresory stlačují okolní nasávaný vzduch včetně vzdušné vlhkosti, dochází při stlačování vzduchu ke tvorbě kondenzátu v tlakové nádobě. V této tlakové nádobě, pokud nebudete pravidelně vypouštět tento kondenzát, dojde k zaplnění celého objemu tlakové nádoby kondenzátem a nezbyde prostor pro stlačený vzduch. Na výstupu to pak poznáte tak, že stlačený vzduch bude obsahovat velké množství vody.
Námi nabízené a doporučované řešení je zakoupit si odvaděč kondenzátu, který v pravidelných intervalech na stanovenou dobu sepne ventil, který vypustí kondenzát z tlakové nádoby. Za malou částku tak získáte to, že se o odvod kondenzátu u svého pístového nebo šroubového kompresoru nebudete muset starat.